Title Image

KKS Lech Poznań

Odświeżenie herbu, koncepcja kreatywna, projekt koszulki meczowej

Koncepcja kreatywna oraz linia graficzna Lecha Poznań na sezon 2022/23.

Największą zaletą pracy w sporcie jest możliwość utożsamiania się z drużyną, dla której projektujemy znaki lub grafiki. Mnie przytrafiły się dwa świetne lata z Lechem Poznań. W sezonie 2021/22 czołowy polski klub piłkarski świętował 100-lecie z zaprojektowaną przeze mnie identyfikacją wizualną. Rok później KKS Lech Poznań wdrożył odświeżony herb klubu oraz projekt koszulki meczowej z charakterystycznym wzorem inspirowanym elementami architektury miejskiej. I ten poznański duch niósł się po stadionach europejskich aż do ćwierćfinału we Florencji!

GENEZA PROJEKTU

Specyfiką marketingu w sportach zespołowych jest coroczna zmiana linii graficznej w komunikacji. Kluby piłkarskie często opracowują key visual na sezon, który jest spójny z koszulkami meczowymi i aplikowany na wszelkie nośniki w mediach społecznościowych oraz merchandisingu. Jedyne elementy stałe w komunikacji to klubowy emblemat (herb) i barwy, które wymagają jednak profesjonalnego opracowania.

Lech Poznań identyfikacja wizualna / Kuba Malicki
Lech Poznań herb klubu / Kuba Malicki
Lech Poznań herb klubu / Kuba Malicki
Lech Poznań koszulka 2022-23 / Kuba Malicki

REALIZACJA

Przy okazji prac nad identyfikacją wizualną 100-lecia Lecha Poznań dokonałem kosmetycznej korekty klubowego herbu. Zaproponowałem również wówczas spójną typografię do zastosowań w komunikacji „Kolejorza”. Przygotowałem rekomendacje odnośnie fontu – wybór padł na wąski krój bezszeryfowy Heading Pro. Opracowałem wzór do zastosowania w identyfikacji wizualnej oraz na koszulkach meczowych. Do stworzenia abstrakcyjnego, linearnego motywu graficznego zainspirowały mnie polichromie uwiecznione na elewacji kamienic na poznańskim Starym Rynku. Grafika podkreśla dumę i przywiązanie klubu do miasta. Jej charakter nie jest jednak kopią dzieł Zbigniewa Bednarowicza a autorską interpretacją.

Lech Poznań 2022-23 identyfikacja wizualna / Kuba Malicki
Lech Poznań 2022-23 identyfikacja wizualna / Kuba Malicki

HISTORYCZNY SEZON W EUROPIE

Na pozór chaotyczny motyw graficzny w identyfikacji wizualnej układał się w jednolity wzór. Podobnie było z grą drużyny poznańskiego Lecha w sezonie 2022/23. 

Latem po zmianie trenera Macieja Skorży na Johna van den Broma zespół przegrał kilka ważnych meczów, m.in. rewanż z Karabachem Agdam w eliminacjach Ligi Mistrzów. A jednak z każdym tygodniem zawodnicy łapali coraz wyższą formę i Lech zanotował serię świetnych meczów w Lidze Konferencji Europy. „Kolejorz” dotarł do ćwierćfinału rozgrywek, rozgrywając emocjonuj/ace mecze m.in. z Austrią Wiedeń (4-1 u siebie i remis na wyjeździe), 3-0 z Villareal CF, FK Bodø/Glimt, Djurgårdens IF i wyjazdowy z ACF Fiorentina. Śledziłem losy klubu z bliska, czego owocem są liczne fotorelacje z meczów w Ekstraklasie i europejskich rozgrywkach.

W Ekstraklasie drużyna zajęła III miejsce na koniec rozgrywek, co również uznano w Poznaniu za pozytywny finał emocjonującego sezonu.

Lech Poznań 2022-23 identyfikacja wizualna / Kuba Malicki
Lech Poznań herb logo design by Kuba Malicki
Zamawiający

KKS Lech Poznań

Okres współpracy

5 tygodni

On-line

Informacja na stronie Lecha Poznań