Title Image

100-LECIE

KKS LECH POZNAŃ

Identyfikacja wizualna

2021-22

Zamawiający

KKS Lech Poznań SA

Długość współpracy

2 lata

Rozliczenie

B2B

On-line

Oficjalna strona Lecha Poznań

KKS Lech Poznań jest czołową marką sportową w Polsce i najpopularniejszym klubem w regionie. Miałem zaszczyt zaprojektować rodzinę jubileuszowych znaków oraz identyfikację wizualną Lecha, który w trakcie świętowania 100-lecia wywalczył ósmy tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej. Koncepcja brandingowa nawiązuje do historycznej, kolejowej tożsamości klubu oraz przydomka „Kolejorz”.

W lipcu 2011 roku rozpoczynałem pracę nad identyfikacją 90-lecia poznańskiego klubu, na zlecenie agencji Kiwigroup. Jak się okazało, projekt ten utorował moją drogę zawodową i związał na lata ze stolicą Wielkopolski oraz brandingiem sportowym. A jesienią zeszłego roku dostałem zapytanie od pracowników działu marketingu Lecha w sprawie opracowania herbu 100-lecia!

Podobnie jak przy wcześniejszym projekcie, tak i teraz zamawiającemu zależało na jak najmniejszej ingerencji w kształt herbu klubu. Postanowiłem więc poszukać symbolu graficznego, który w sposób skrótowy opowie o kolejowym rodowodzie Lecha, a zarazem pokaże nastawienie na budowę wizerunku nowoczesnego klubu.

Herb 100-lecia KKS Lech Poznań

W trakcie prac koncepcyjnych zagrały mi w głowie słowa hymnu Lecha „W górę serca” i przydomek „Kolejorz” wykrzykiwany w refrenie. Postanowiłem więc skupić się na kibicowskim zawołaniu, jako łączniku między kolejarską tradycją, poczuciem regionalnej tożsamości „Wiary” i atmosferą stadionu podczas odśpiewywania hymnu. Na początku wyrysowałem logotyp KOLEJOORZ, w którym zawarłem liczbę 100.

Herb 100-lecia KKS Lech Poznań

Zwięzłe liternictwo o mocnym charakterze zestawiłem z eleganckim logotypem, który został umieszczony również w kompozycji z tarczą herbową. Wpleciony w napis symbol nieskończoności nawiązuje do nieśmiertelność klubu, który kilkakrotnie w przeszłości był poddawany transformacjom, lecz od przeszło 64 lat nie zatracił swoich wyróżników – nazwy i niebiesko-białych barw.

Herb 100-lecia KKS Lech Poznań

Finalnie rodzina znaków 100-lecia obejmuje trzy warianty: rocznicowy herb, logotyp KOLE1OORZ oraz symbol setki ze skrzydełkami.

Logotyp KOLE1OORZ może być używany w wersji literniczej oraz ze skrzydełkami i latami, a także jako hasztag.

Reguły stosowania tychże zostały dokładnie opisane w księdze znaku.

Herb 100-lecia KKS Lech Poznań