Jubileusz zawsze jest okazją pokazania się organizacji z pozytywnej strony, nie tylko w świecie sportu. Okrągła rocznica założenia klubu sprzyja podsumowaniu osiągnięć w rywalizacji sportowej, zasłużonych zawodników, ale i nierzadko nowego wizerunku, którego wartości symbolizuje okazjonalny znak. Jesienią 2019 roku przedstawiciele stowarzyszenia Wielki Ruch – przy wsparciu władz klubu – zlecili mi wykonanie emblematu 100-lecia dla 14-krotnego Mistrza Polski w piłce nożnej. Z wielką przyjemnością podjąłem się projektu, w którym dostrzegałem potencjał na stworzenie prostego, lecz wypełnionego symboliką znaku.
Prace rozpocząłem od analizy historycznej oraz ewolucji herbu klubu. Pierwsze pięć tytułów Mistrza Polski wygrali oni przed II wojną światową, gdy posługiwali się nazwą KS Ruch Wielkie Hajduki oraz charakterystycznym monogramem ‚KSR’ wkomponowanym w tarczę o kształcie trójkąta Reuleaux.
Na początku lat 60. w środku herbu Ruchu pojawił się sam glif „R”, który po kilku korektach rysunkowych, w następnych dekadach, przetrwał do dzisiaj. W XXI wieku znak został wystylizowany zgodnie z bieżącymi trendami graficznymi, zastosowano gradienty i cienie na tarczy, by wzbudzić efekt przestrzenności i nowoczesności. Po kilku latach jednak takie efekty wizualne przestały kojarzyć się z nowoczesnością, w dodatku są kłopotliwe w aplikacji znaku. Dlatego zarekomendowałem władzom Ruchu, by jubileuszowy herb miał bardziej uniwersalną, płaską formę.
Początkowo rozważałem trzy koncepcje jubileuszowego projektu – odświeżenie przedwojennego monogramu Ruchu Wielkie Hajduki (jako opcja 1), adaptacja współczesnego emblematu z elementem graficznym 100-lecia (wariant 2) oraz stworzenie dedykowanego logotypu, w którym symbol klubu byłby mniej eksponowaną częścią kompozycji.
Przy okazji zaproponowałem ujednolicenie kolorystyki znaku oraz typografii, by w różnych mediach emblemat prezentował się zgodnie z wytycznymi. Sięgnąłem po krój Futura, który pierwotnie powstał w latach 20-tych XX w., więc można uznać go za rówieśnika Ruchu. Dodajmy, że od kilku lat obserwujemy renesans popularności linearnych krojów bezszeryfowych (tzw. grotesków), więc zastosowanie Futury pozwałało nadać jubileuszowej identyfikacji nie tyle archaicznego, co bardziej uniwersalnego charakteru.
Spośród kilku propozycji, władze klubu wybrały projekt zawierający aktualną wersję herbu (lekko uproszczoną) z treścią jubileuszową.
Okolicznościowa „100-tka” została dopasowana do łuku tarczy i otoczona ozdobnym kształtem, przypominającym wieniec lub skrzydła Górnośląskiego Orła (i maskotki klubu, tzw. Adlera). Sama kompozycja znana była również w historii Ruchu – podobny układ miała odznaka 40- i 50-lecia klubu, lecz wówczas rysunek wieńca był bardziej klasyczny.
Uproszczony rysunek wieńca miał nadać znakowi bardziej zadziorny i wyróżniający charakter, który zawsze cechował także na boisku „Niebieskich” z Chorzowa. Przygotowałem także wariant achromatyczny oraz inwersję, do stosowania uszlachetnień druku, np. hot-stamping’u lub grawerunku.
W grudniu 2019 roku uczestniczyłem w prezentacji znaku podczas konferencji prasowej w siedzibie klubu, obok prezesa klubu Seweryna Siemianowskiego i prezesa stowarzyszenia Wielki Ruch, Grzegorza Joszko.
Zdjęcie © Tomasz Stefanik
Pierwotnie ustaliliśmy z władzami klubu, że okolicznościowy herb będzie obowiązywał tylko w roku 2020. Będę starał się jednak namówić „Niebieskich”, by uproszczony znak (bez jubileuszowych elementów) używali w kolejnych latach.
Przy okazji jubileuszu zaprezentowałem również autorski projekt koszulki z poziomym niebieskim pasem, nawiązującym do uniformów z 1938 r. Po cichu marzę, by chłopcy z ul. Cichej zagrali w takich trykotach po powrocie do Ekstraklasy 🙂