Ogniwo Sopot Rugby (PL)

Mistrz Polski z miasta sztuki… zaprojektowałem nowe logo dla drużyny rugby MKS Ogniwo Sopot, na zlecenie władz klubu. Znak graficzny występuje w dwóch wariantach: jako godło, czyli mewa trzymająca charakterystyczną piłkę w pazurach oraz emblemat, w którym wspomniany symbol został umieszczony na nowoczesnej tarczy, wypełnionej deseniem przypominającym fragment plaży.

Ogniwo Sopot new logo rugby team

Warto wspomnieć, że mewa w logo klubu jest odniesieniem do herbu Sopotu, który był również używany jako znak Ogniwa przed laty. Nadmorski obraz w tle nowego logo przypomina, że zespół ma siedzibę w popularnym kurorcie położonym nad Morzem Bałtyckim (Zatoką Gdańską).

NOWE LOGO MISTRZA POLSKI

Ogniwo tworzy grupa ludzi, dla których sport jest wielką pasją i esencją życia. W 2019 roku wygrali Ekstraligę i zdobyli swój 10. tytuł Mistrza Polski! Zmiana znaku przez klub z Sopotu ma na celu rozpoczęcie budowy nowoczesnego wizerunku i pokazanie, że mogą wyróżniać się nie tylko osiągnięciami na boisku.

Ogniwo Sopot new logo rugby team

Jak wspomniałem na początku wpisu, logo może występować w formie godła i emblematu. Pierwotnie założyliśmy, że znakiem Ogniwa będzie mewa trzymająca piłkę w pazurach z dopisaną nazwą klubu lub miasta barwy granatowej w wersji podstawowej. Godło takie jednak nie odzwierciedlało niebiesko-żółto-czerwonych barw klubu, więc postanowiłem zaprojektować również tarczę dodatkowych zastosowań. Spośród kilku propozycji, władze Ogniwa wybrali tarczę z motywem fali rozlewającej się na piaszczystym brzegu, dla podkreślenia lokalnej specyfiki klubu.

Ogniwo Sopot new logo rugby team

Zanim rozpocząłem prace nad cyfrową wersją znaku Ogniwa, przestudiowałem wygląd sylwetki mewy w locie oraz szukałem odpowiednich proporcji dla piłki.

Ogniwo Sopot new logo rugby team

Ogniwo Sopot new logo rugby team

Nadmorski motyw umieszczony na tarczy Ogniwa, może zostać również wykorzystany na materiałach identyfikacyjnych oraz gadżetach klubu, takich jak wzorek na koszulce meczowej czy nadruk na piłce.

Ogniwo Sopot new logo rugby team

Ogniwo Sopot new logo rugby team

Ogniwo Sopot new logo rugby team

PROSTY KOMUNIKAT ZACHĘCA DO INTERAKCJI

Kompozycja materiałów identyfikacyjnych została oparta na kontraście – kolorowe motywy marynistyczne zestawione są z mocnym fontem bezszeryfowym. Oprócz grafik identyfikacyjnych, zaproponowałem także projekt literniczy do kampanii sprzedażowych klubu. Odpowiednio ułożone litery z nazwy klubu tworzą wizualny komunikat „I GO”, który wraz ze sloganem towarzyszącym „OGNIWO SOPOT. RUGBY DAJE KOPA” na nośnikach reklamowych (plakatach, banerach) mają zachęcać do uczestnictwa w zawodach sportowych. Sport ten bowiem broni się przed nadmierną komercjalizacją i daje szanse wczucia się w czystą rywalizację.

Ogniwo Sopot new logo rugby team

Ogniwo Sopot new logo rugby team

YEAR

2019-20

Watch On-Line

Fanpage

CLIENT

MKS Ogniwo Sopot

Tags
Animation, Kits, Rugby, Sport, Sport logo