Title Image

GKS PIAST GLIWICE
VS.

KKS LECH POZNAŃ

 

Inauguracyjne przełamanie „Kolejorza”

Mecz 1. kolejki PKO Ekstraklasy 2023/24

Niedziela, 22/07/2023 godz. 20:00

Stadion Miejski w Gliwicach im. Piotra Wieczorka

Wynik: 1-2

Gol: Patryk Dziczek 43 (k) – Filip Marchwiński 46, 54

Widzów: 5784

Od kilku lat Lech Poznań nie potrafił wygrać pierwszego meczu sezonu Ekstraklasy. Ostatnie dwa inauguracyjne pojedynki obserwowałem z bliska – marsz po Mistrzostwo Polski 2021/22 „Kolejorz” rozpoczął od bezbramkowego remisu z Radomiakiem, a w poprzednim sezonie lechici przegrali ze Stalą Mielec. Gliwice jednak kojarzą się kibicom z Wielkopolski pozytywnie – wszak zwycięstwo nad Piastem rok temu pozwoliło wyprzedzić Raków na finiszu Ekstraklasy.

Niedzielny mecz miał wiele cech zeszłorocznej inauguracji, ale skończył się podobnie jak pojedynek na stadionie przy ul. Okrzei w maju 2022 r. W pierwszej połowie optyczną przewagę mieli goście, ale to Piast schodził na przerwę z prowadzeniem – dzięki wykorzystaniu rzutu karnego przez Patryka Dziczka.

W II połowie błysnął Filip Marchwiński, który dwoma celnymi strzałami wyprowadził Lecha na prowadzenie. Piast nie potrafił wyrównać, mimo kilku klarownych sytuacji – zwłaszcza w doliczonym czasie gry. „Kolejorz” przerwał passę 13 meczów bez porażki gliwiczan, która trwała od lutego bieżącego roku.