Title Image

SF FAIRANT KRAKÓW
VS KKS PŁOMIEŃ KOSTRZE

 

Derby herbowe dla Płomienia

 

Mecz 10. kolejki klasy A, gr. Kraków III 2023/24

Niedziela, 29/10/2023, godz. 14:00

Stadion Bronowianki w Krakowie

Wynik: 1-4

W Krakowie pięć klubów nosi na koszulkach emblematy, które zaprojektowałem. Pierwszy był Fairant, potem lifting herbu zamówiły Pogoń Skotniki i Kabel, a rugbyści z Juvenii zupełnie nowy znak. W styczniu tego roku dołączył do nich Płomień Kostrze. I śledzę mecze tych moich krakowskich drużyn, których losy niekiedy przecinają się w ramach jednej ligi. Bezpośredni pojedynek tych zespołów nazwałem, być może nazbyt egocentrycznie, derbami herbowymi.

Niedzielny mecz był szczególny z kilku względów. Fairant obchodzi w tym roku 5. urodziny, a ja byłem jednym z ojców założycieli klubu. Pamiętam jak dziś marcowe spotkanie w Fog Pubie przy ul. Koletek, gdy zaprezentowałem społeczności stowarzyszenia znak z piłką retro i podkową. Aktywnie uczestniczyłem w działalności Fairanta w latach 2018-19, później musiałem ograniczyć aktywność.

Podobnie jak „Fairancik”, tak i Płomień Kostrze, jest w tym sezonie beniaminkiem krakowskiej klasy A. Wcześniej drużyny grały w różnych grupach Bekasy, więc spotkały się po raz pierwszy od kiedy „Dziki” zmieniły swój emblemat. Przed meczem udzieliłem krótkiego wywiadu Michałowi Cierniakowi, prowadzącemu program „Czas na Fairant”, w którym na pytanie o przewidywany wynik, wytypowałem remis 4-4 i hattrick Karola Piwońskiego. Niestety „Pivoccini” nie pojawił się tej niedzieli na stadionie Bronowianki, więc gospodarze potrafili strzelić tylko gola z rzutu karnego, co uczynił Wojtek Miszczyk. Płomień niesiony przez swoich zaangażowanych kibiców trafił czterokrotnie. Zwycięstwo pozwoliło „Dzikom” wskoczyć na pozycję lidera 14-zespołowej klasy A, Fairant zajmuje 11. miejsce.