Funkcjonowaliśmy obok siebie od lat, a jednak spotkaliśmy się dopiero dzięki mojej współpracy z Ogniwem Sopot. Po publikacji znaku Mistrza Polski w rugby, u progu 2020 roku odezwali się do mnie członkowie krakowskiej Juvenii. „Smoki” z malowniczo położonego stadionu na Błoniach pragnęły nadać bardziej wyrazisty charakter swoim wyróżnikom graficznym. Dotychczasowe herby były skomplikowane i nie mówiły nic o samym klubie.
Współpracę rozpoczęliśmy latem 2020 roku od rozmów o charakterystyce Juvenii. Owocem tych spotkań było wyodrębnienie najbardziej charakterystycznych cech klubu, będącej fundamentami jego odnowionej marki: nazwy, lokalizacji, symbolu oraz dyscypliny sportowej.
Rzemieślniczy Klub Sportowy „Juvenia” charakteryzuje się unikalną nazwą, odnoszącą się do łacińskiego słowa „młodość” oraz długowiecznością – początki uprawiania sportu w ramach organizacji miały miejsce w 1906 roku. Symbol smoka został przyjęty przez klub u progu XXI wieku, gdy trafił do herbu drużyny rugbystów.
Juvenia jest dumna ze swojej lokalizacji na krakowskich Błoniach, a biało-niebieskie barwy odnoszą się do flagi Krakowa. Błękit nawiązuje do historii królewskiego miasta.
Klub skupia się na wychowywaniu młodzieży w duchu sportu, a cechami pożądanymi w społeczności jest odwaga, zadziorność i waleczność.
Łacińskie odniesienie do młodzieży – stanowi pomost między długowieczną historią klubu, którego korzenie sięgają 1906 roku, a młodością. Juvenia słynie z dobrego szkolenia chłopców i dziewczynek, klub może pochwalić się tytułami Mistrza Polski kadetów, kadetek, juniorów i juniorek.
Kraków ma uznaną w świecie markę. Rzesze turystów odwiedzają miasto, chcąc zobaczyć z bliska krakowskie zabytki, poczuć ogrom dziedzictwa kulturalnego. Pomimo, że w stolicy Małopolski funkcjonuje kilkadziesiąt klubów sportowych, żaden nie korzysta z atrybutów miasta w swojej identyfikacji wizualnej. Juvenia jest dumna ze swojego położenia na Błoniach, pomiędzy Starym Miastem a ikonicznymi kopcami. Dlatego nowy branding klubu zawiera elementy stylizacji inspirowane historią Krakowa. W nowym znaku klubu odniesieniem do dawnej stolicy Polski jest tarcza zakończona czterema blankami od góry.
Smok Wawelski jest jednym z miejskich symboli oraz atrakcją turystyczną. W herbie Juvenii pojawił się u progu XXI wieku, stąd wywodzi się przydomek krakowskich rugbystów. Legendarna postać w nowym znaku jest w pozycji wspiętej – bojowej. Rysunek odnóży został dopasowany do łuku tarczy.
Marka Juvenia jest oparta na emocjonującej dyscyplinie sportowej z anglosaskim rodowodem. Rugby daje możliwość budowania społeczności wokół widowiska sportowego. Stadion jest miejscem spotkań i zalążkiem budowania więzi między kibicami.
Nowy wizerunek Juvenii zawiera wiele elementów, dla których spójnikiem jest motyw graficzny – tzw. „krata”. Element występuje w trzech układach.
Dodatkowo wprowadziliśmy dwie grafiki nawiązujące do symboliki smoka: abstrakcyjny motyw inspirowany łuskami na koszulkach meczowych oraz pysk stwora jako motyw do kolekcji odzieżowej.
Rebrandingowi towarzyszy slogan #RugbyWsercuKrakowa, który odnosi się do lokalizacji klubu w centrum miasta. Jest także jest wyrazem aspiracji Juvenii, by jej marka rodziła poczucie dumy u krakusów.
Przy okazji wdrażania nowej identyfikacji wizualnej stworzyłem projekty odzieży dla zawodników i społeczności Juvenii. Wzory zostały wdrożone przez firmę Gonga. Podstawowy komplet strojów dla zawodników zawiera motyw inspirowany łuskami smoka. Trzecia koszulka jest bardziej nietypowa – zawiera stylizowany rysunek głowy smoka na przodzie oraz skrzydeł na plecach.
W ramach pracy nad materiałami identyfikacji wizualnej przygotowałem dla Juvenii szablony do stosowania w komunikacji medialnej, zarówno internetowej jak i w świecie rzeczywistym. Wzór zawiera elementy identyfikacji klubu – w nagłówku oraz logotyp z hasztagiem.
Dopiero w 2020 roku odkryłem rugby dla siebie. Dzięki współpracy z Ogniwem Sopot i Juvenią Kraków poczułem jak fascynujący jest to sport. Od tego czasu wciąga mnie ta dyscyplina coraz bardziej. Odwiedzam często stadion na Błoniach z aparatem fotograficznym, by uchwycić emocje towarzyszące zawodom.
Doradzam w kwestiach marketingowych, niekiedy projektuję nowe materiały. W ostatnim czasie współpracowałem również z Polskim Związkiem Rugby, Rugby Białystok oraz Spartą Jarocin.