Współpraca z sopockim klubem była dla mnie rozwijająca na wielu płaszczyznach. Przed 2020 rokiem rugby kojarzyłem jedynie dzięki wielkim światowym markom narodowym i okazjonalnym ich doświadczaniu w krakowskich pubach. Nie pasjonowałem się tą dyscypliną, polska liga jawiła mi się jako egzotyka porównywalna do krykieta.
A jednak przypadkowa interakcja w mediach społecznościowych wciągnęła mnie głęboko do tego świata. Wszystko zaczęło się od kapitana Ogniwa, Piotra Zeszutka, który zaczepił mnie na fanpage Polskielogo, który prowadzę od kilku lat.
Dzięki aktywności Piotra rozpoczęliśmy współpracę, która doprowadziła do stworzenia nowego znaku oraz materiałów identyfikacji wizualnej dla Ogniwa Sopot. Poznałem z bliska realia tej widowiskowej dyscypliny sportu w naszym kraju. A rugby ma cechy, które fascynują mnie najbardziej w sporcie – bogatą symbolikę i kulturę około sportową.
Ogniwo tworzy grupa ludzi, dla których sport jest wielką pasją i esencją życia. Tuż przed rozpoczęciem naszej współpracy w 2019 roku wygrali Ekstraligę i zdobyli swój 10. tytuł Mistrza Polski! Zmiana znaku przez klub z Sopotu byłą powodowana chęcią budowy nowoczesnego wizerunku i pokazanie, że mogą wyróżniać się nie tylko osiągnięciami na boisku.
Pierwotnie założyliśmy, że znakiem Ogniwa będzie mewa trzymająca piłkę w pazurach z dopisaną nazwą klubu lub miasta barwy granatowej w wersji podstawowej. Godło takie jednak nie odzwierciedlało niebiesko-żółto-czerwonych barw klubu, więc postanowiłem zaprojektować również tarczę dodatkowych zastosowań. Spośród kilku propozycji, władze Ogniwa wybrali tarczę z motywem fali rozlewającej się na piaszczystym brzegu, dla podkreślenia lokalnej specyfiki klubu.
Znak graficzny występuje w dwóch wariantach: jako godło, czyli mewa trzymająca charakterystyczną piłkę w pazurach oraz emblemat, w którym wspomniany symbol został umieszczony na nowoczesnej tarczy, wypełnionej deseniem przypominającym fragment plaży.
Zanim rozpocząłem prace nad cyfrową wersją znaku Ogniwa, przestudiowałem wygląd sylwetki mewy w locie oraz szukałem odpowiednich proporcji dla piłki.
Warto wspomnieć, że mewa w logo klubu jest odniesieniem do herbu Sopotu, który był również używany jako znak Ogniwa przed laty. Nadmorski motyw w tle nowego logo przypomina, że zespół ma siedzibę w popularnym kurorcie położonym nad Morzem Bałtyckim (Zatoką Gdańską). Element ten może być wykorzystywany jako wyróżnik na materiałach identyfikacyjnych oraz gadżetach klubu, takich jak wzorek na koszulce meczowej czy nadruk na piłce.
W ramach prac nad identyfikacją wizualną Ogniwa, opracowałem motywy graficzne do wykorzystania na koszulkach meczowych oraz treningowych przez drużyny seniorskie i juniorskie z Sopotu.
W pierwszym sezonie naszej współpracy klub występował w koszulkach barwy różowej. Motyw okazał się szczęśliwy dla Ogniwa, bowiem w tych trykotach wywalczyli Mistrzostwo Polski!
MKS Ogniwo Sopot
2 miesięce