Zmiana logo klubu sportowego zawsze stanowi wyzwanie. Jednak w przypadku SPR Tarnów koniecznym było innowacyjne spojrzenie na symbol stowarzyszenia, co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – dotychczasowy emblemat zespołu nie miał żadnego elementu wyróżniającego. Sylwetka zawodnika rzucającego piłkę nie pełniła funkcji odróżniającej wobec dziesiątek podobnych znaków w tej dyscyplinie. Po drugie, od sezonu 2021/22 klub piłki ręcznej z Tarnowa wraca do historycznej nazwy „Unia”, co pozwoliło poszukać inspiracji w historii marki zasłużonej dla tamtejszego sportu.
Nowy znak zawiera więc symbol jaskółki, będącej nawiązaniem do historii Zakładowego Klubu Sportowego „Unia”, w którym od 1978 roku funkcjonowała sekcja piłki ręcznej. Historycznie ten ptak zwiastujący nadejście wiosny był symbolem Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, z którymi wielosekcyjny klub był związany od połowy XX wieku.
W nowym logo Unii jaskółka została wyrysowana w minimalistycznym stylu. Jej sylwetka składa się z siedmiu trójkątów, które nawiązują do ustawienia drużyny szczypiorniaka na boisku. Są więc skrzydła rozłożone niczym pozycje skrzydłowych, pomiędzy nimi obrotowy i rozgrywający, a także bramkarz uwieczniony w postaci głowy ptaka wcinającej się w przestrzeń negatywową znaku.
Kompozycja logo jest dopasowana do okrągłej tarczy z nazwą „Unia” oraz łukiem przypominającym inicjał „U”. Jest więc w pewnym sensie zbliżona do wcześniejszego znaku, a postać atakującej jaskółki może skojarzyć się z sylwetką rzucającego gracza.
W tle grafik zaproponowałem motyw literniczy w postaci zwielokrotnionej nazwy „UNIA” z charakterystycznym połączeniem liter „UN”. Ligatura taka odnosi się bezpośrednio do znaczenia nazwy klubu.
Przygotowując grafiki do materiałów identyfikacyjnych poszedłem dalej i zaprojektowałem wszystkie litery w tym geometrycznym stylu, do tworzenia swoistych komunikatów graficznych w tłach materiałów. Grafiki będą występować w trzech podstawowych tonacjach: biało-niebieskiej, odcieniach niebieskiego oraz turkusowo-granatowych.
Cała koncepcja wraz z szablonami materiałów zostały opisane szczegółowo w księdze znaku oraz brandmanualu.