Title Image

NAPRZÓD RYDUŁTOWY vs GÓRNIK ZABRZE

 

Mecz towarzyski z okazji stulecia Naprzodu-23 Rydułtowy

Piątek 08/09/2023, godz. 18:00

Stadion ROSiR Naprzód w Rydułtowach

Wynik: 0-9

Gole: Michal Sipľak 3, Daisuke Yokota 41, 57, Lawrence Ennali 49 (k), Lukas Podolski 51, 56, Damian Rasak 55, 57, Kamil Lukoszek 59

Tego lata odwiedziłem wszystkich „moich” 100-latków z województwa śląskiego. W czerwcu zajrzałem na mecz Szczakowianki, w lipcu na turniej jubileuszowy Górnika Radlin, w którym wystąpił m.in. Ruch Chorzów, a pod koniec sierpnia Raków – FC Kobenhavn w Sosnowcu. Na deser mojej fotograficzno-turystycznej wieczerzy została wizyta w Rydułtowach, gdzie w upalne wrześniowe popołudnie jubilat Naprzód-23 gościł Górnika Zabrze.

Rybnicki Okręg Węglowy jest wciąż jednym z najbardziej uprzemysłowionych obszarów w Polsce, więc pojedynek Naprzodu z zabrzanami można traktować jako górnicze derby. Poza przemysłową tożsamością łączy je także przyjaźń kibiców, co najpełniej oddał baner rozwieszony w 23 minucie meczu przez ultrasów Torcidy, na którym obok herbów obu klubów znalazł się napis „W Rydułtowach wychowani. W Górniku zakochani”.

Trybuny stadionu, który w latach 90. uchodził za jeden z nowocześniejszych w Polsce, wypełniły się kibicami w żółto-czarnych oraz biało-niebiesko-czerwonych barwach. Lokalny patriotyzm mieszał się z miłością do zabrzańskiego klubu, czego doświadczyli piłkarze drużyny Jana Urbana, których gole wzbudzały aplauz na widowni.