Title Image

Zapomniane kluby

Projektowanie graficzne, badania źródeł, opracowania historyczne

Projekt niekomercyjny, w którym połączyłem zainteresowanie kulturą II Rzeczypospolitej z pasją projektową.

II Rzeczpospolita była niezwykłym okresem w historii Polski ze względu na swój koloryt narodowościowy oraz energię towarzyszącą budowie nowego państwa po latach podziału na zabory. Sport odzwierciedlał tę społeczną różnorodność, a obficie powstające kluby budowane były w duchu tożsamościowym.

GENEZA PROJEKTU

W ramach budowy bazy polskich herbów sportowych na POLSKIELOGO.net odtworzyłem herby kilkuset klubów i związków. W trakcie realizowania tej pasji zapragnąłem sięgnąć głębiej aniżeli do współczesnych rozgrywek piłkarskich. Zacząłem poszukiwać źródeł najstarszych znaków sportowych należących do klubów zakładanych na historycznych polskich ziemiach. Dotarłem do kilku opracowań i wielu materiałów źródłowych dotyczących klubów z tzw. Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, czyli terenów zabranych Polsce przez ZSSR po zakończeniu II wojny światowej. Utrata zabużańskich ziem spowodowała także likwidację polskich klubów sportowych, które powstawały tam w pierwszych dekadach XX wieku. Postanowiłem odtworzyć losy niektórych z nich i zrewitalizować ich znaki. Wydałem także odznaki zawierające moje interpretacje herbów wojskowych klubów z Pińska i Grodna.

KOTWICA PIŃSK

Wojskowy Klub Sportowy „Kotwica” został stworzony przez marynarzy Flotylli Pińskiej, a jego historia zainspirowała mnie do zaprojektowania autorskiego znaku oraz dedykowanego Fanpage.

Przed wojną na koszulach zawodników Kotwicy Pińsk znajdziemy emblemat z symbolem Flotylli umieszczonym na charakterystycznej tarczy.

Gdyby klub został reaktywowany po wojnie, zapewne miałby bardziej unikalny znak. Postanowiłem taki stworzyć – połączyłem symbol kotwicy z napisem „Pińsk”. W ten sposób powstał znak o rzadko spotykanej, transparentnej formie.

Oprócz znaku, wyróżnikiem marki „Kotwica” będzie motyw trzech pasów inspirowany kołnierzem na marynarskiej bluzie.

WKS GRODNO

Po kilkunastu miesiącach od publikacji wpisu o Kotwicy Pińsk, postanowiłem „ożywić” kolejny zapomniany klub sportowy, który funkcjonował na ziemiach obecnie zajmowanych przez Białoruś.

Po najsilniejszym klubie międzywojennego województwa białostockiego zachowało się kilka fotografii, dzięki czemu możemy odtworzyć jej znak. Na fotografiach drużyny z lat 30-tych znajdziemy emblemat z jeleniem na tarczy, który przypominał ówczesny herb Grodna.

W 2019 roku popuściłem wodze fantazji i stworzyłem alternatywny znak klubu, wyobrażając sobie jakby mógł wyglądać w dzisiejszych czasach.

POLSKI RETRO MUNDIAL

W czerwcu 2018 rozpoczęły się finały Mistrzostw Świata w Rosji, a ja postanowiłem zrealizować projekt społecznościowo-edukacyjny „Polski Retro Mundial”. 80 lat po debiucie reprezentacji Polski na Mundialu przypomniałem czytelnikom serwisu polskielogo.net trzydzieści klubów sportowych, które istniały na terenach II Rzeczypospolitej, lecz zniknęły wskutek wybuchu II wojny światowej.

Sięgnąłem po herby mniej znanych polskich drużyn kresowych – znaki najsilniejszych są już na stronie. Dodatkowo w plebiscycie znajdziecie 10 klubów żydowskich oraz 10 niemieckich, które nie uczestniczyły w polskich rozgrywkach, ale miały siedziby na terenie miast włączonych po wojnie do Polski.

Użytkownicy serwisu oceniali zrekonstruowane znaki klubów w skali 1-5. Emblemat WCKS Kresy Tarnopol, który uzyskał najwyższą średnią ocen, został szerzej opisany w kolejnym wpisie.

Kotwica Pińsk logo design by Kuba Malicki
Zamawiający

Projekt autorski, niekomercyjny

Okres współpracy

Od 2017 r.

Zobacz on-line:

Fanpage Kotwicy Pińsk