Projekt nowego znaku graficznego dla klubu z bogatą tradycją wymaga zawsze spojrzenia do jego historii. W przypadku Wrocławskiego Towarzystwa Sportowego „Sparta” szukałem informacji o genezie nazwy klubu oraz najstarszych znakach. W dziejach „żółto-czerwonych” znajdziemy dwa etapy, których granicą jest początek lat 90. Klub znaby jako „Sparta” powstał we Wrocławiu w połowie lat 50. a nazwa odnosiła się do zrzeszenia sportowego.
Wrocławscy żużlowcy niemal od początku należeli do krajowej czołówki. W latach 1952-58 drużyna tylko raz kończyła sezon poza podium Mistrzostw Polski, zbierając 4 srebrne medale i 3 brązowe. Pierwsze Mistrzostwo Polski wywalczyli już w latach 90., gdy drużynę przejęło Wrocławskie Towarzystwo Sportowe. Dlatego w nowym herbie klubu pojawił się akronim WTS, nawiązujący do nazwy spółki.
Kompozycja znaku została oparta na symbolu pochodni, składającego się z żółto-czerwonych pasów, które przechodzą prosto w pionowe kreski liter. Emblemat nawiązuje do symbolu umieszczonego na plastronach Sparty w latach 60-80. Nowy herb łączy więc historyczne dziedzictwo Sparty z epoką WTS.
Do identyfikacji wprowadziłem także geometryczny krój, inspirowany kształtem cyfr na dawnych plastronach Sparty Wrocław. Kwadratowy charakter liter jest spójny z geometryczną formą znaku, sprawia wrażenie siły i bezkompromisowości marki „Sparta”.
W ramach współpracy Sparta zamówiła brandmanual, szablony do mediów społecznościowych oraz projekty gadżetów i nadruków na koszulki.
„Mozaika Wrocławska” to motyw graficzny, do stworzenia którego zainspirował mnie herb Wrocławia i jego podzielność formy. Abstrakcyjna grafika zawierająca geometryczne liternictwo z nazwą klubu. może służyć jako tło w materiałach wizerunkowych związanych z klubem.
Wrocławskie Towarzystwo Sportowe SA
6 miesięcy