Współpracę z PZPN podjąłem dzięki poznańskiej agencji Kiwigroup. Dostaliśmy zlecenie wykonania kilku projektów w ramach wdrożenia nowej identyfikacji wizualnej w 2012 roku.
PZPN zlecił wykonanie kilku znaków w stylistyce, zaproponowanej wcześniej przez inną agencję. A więc wolność twórcza grafika ograniczona była ramami określonej estetyki. W dodatku identyfikacja PZPN stanowiła spore wyzwanie – wyrysowanie nowych symboli w grafice wektorowej, zastosowanie wypełnień tonalnych, wymodelowanie ich w kształt kuli, za pomocą charakterystycznych złoto-czerwono-srebrzystych szarf oraz finalne przygotowanie plików, by nie ulegały zniekształceniom w żadnym z programów graficznych… czyniło je dość czasochłonnym.
Moim zadaniem było wykonanie piktogramów dla następujących sekcji związku: Akademia Młodych Orłów, Beach Soccer, Centralna Liga Juniorów, Ekstraliga Kobiet, Futsal, Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży, Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” oraz 3. Liga. Oprócz sygnetów, zaproponowałem także autorski krój pisma do wykorzystania w projekcie, lecz finalnie znaki zostały dopasowane do fontów stosowanych przez PZPN.
Sygnet dla turniejów piłki dziecięcej i młodzieżowej zawierał rysunek boiska, wokół którego zawijają się szarfy z identyfikacji PZPN tworząc futbolówkę.
Piktogram wcześniej został opracowany w zielono-złoto-szarej tonacji (dla Pucharu Tymbarku), w późniejszym czasie zaadaptowany do projektu Akademii Młodych Orłów.
Charakterystyczna piłka do beach soccera była inspiracją do stworzenia znaku dla departamentu związku. Zamawiający wybrał taki sygnet spośród wielu propozycji, zawierających elementy charakterystyczne dla plaży.
Dla juniorskich rozgrywek opracowałem znak, w którym połączyłem akronim „CLJ” z kulistą formą, nawiązującą do futbolówki.
Reprezentacja Futsalu otrzymała symbol „5” wpisany w piłkę, wszach dyscyplina zwana jest „rozgrywkami piątek” (od pięciu zawodników drużyny na boisku). Cyfra widniała również we wcześniejszym znaku futsalu.
Znak piłki kobiecej (reprezentacji Polski, pucharu oraz ligi) zawiera sylwetkę zawodniczy kopiącej piłkę.
Podobnie jak w przypadku CLJ, również piktogram OSSM zawiera wystylizowany monogram.
Podobnie jak Akademia Młodych Orłów, tak i turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” zawiera piktogram z boiskiem, wkomponowanym w szarfy tworzące futbolówkę.
Logo zostało utrzymane w kolorystyce sponsora turnieju, firmy Tymbark.
Dla Departamentu Piłki Amatorskiej PZPN wykonałem serię grafik promującą niszowe dyscypliny, takie jak: amp football, blind football, beach soccer, futsal, piłka kobieca, 6- i 11-osobowa czy walking football.
W ramach przygotowań do obchodów 100-lecia przedstawiciele marketingu Polskiego Związku Piłki Nożnej zaprosili mnie do współpracy przy projektach historycznych. Pierwszym był skład kalendarza retro na rok 2019, którego karty były stylizowane na gazetę z wyeksponowanymi największymi sukcesami reprezentacji Polski. Do projektu zostali zaproszeni piłkarze przebrani w stroje stylizowane na epokę, do której odnosiły się opisywane wydarzenia.
Drugą publikacją, w której projekt i skład byłem zaangażowany, była książka „100 meczów na 100-lecie PZPN” z cyklem reportaży meczowych od reprezentacji Polski i Ekstraklasy po najniższe ligi.
Przy okazji jubileuszu PZPN otworzył również portal Biblioteka Piłkarstwa Polskiego, do promocji którego wykorzystano zdjęcia legendarnych zawodników, które kolorowałem. Fotografie te zostały również wykorzystane do aplikacji „Złota jedenastka”.
W 2013 roku stworzyłem szkice, wizualizacje oraz rysunki techniczne, zgodnie z którymi PZPN wyprodukował trofeum Pucharu Polski. Więcej o projekcie przeczytacie na innej stronie opisującej realizację Pucharu Polski.
> Bieżące usługi graficzne
Polski Związek Piłki Nożnej
Współpraca długookresowa