Mecz III rundy eliminacji Ligi Konferencji 2022/23

Czwartek, 11/08/2022 godz. 20:30

Stadion Miejski w Poznaniu

Wynik: 4-1 (po dogrywce)

Gole: Mikael Ishak 32, Kristoffer Velde 44, Filip Marchwiński 96, Afonso Sousa 119 – Danijel Djuric 90

Widzów: 12 555

W III rundzie kwalifikacji do Ligi Konferencji UEFA los skojarzył Lecha Poznań z Mistrzem Islandii. W przeszłości „Kolejorz” już dwukrotnie walczył z drużynami islandzkimi w europejskich pucharach. W 1982 roku pokonał ÍB Vestmannaeyja (1-0, 3-0), za to 8 lat temu w pamiętnym dwumeczu nie poradził sobie ze Stjarnan (0-1, 0-0).

W zeszłym tygodniu „Kolejorz” znowu uległ Islandczykom 0-1, więc kibice obawiali się powtórki wyniku z 2014 roku i odpadnięcia z niżej notowanym rywalem. Zwłaszcza, że ostatnio Lechici prezentują słabszą formę i nie potrafili wygrać 4 meczów z rzędu. Tego wieczoru musieli strzelić przynajmniej o dwie bramki więcej od rywala by awansować do kolejnej rundy.

Możliwe, że to wysoka presja była przyczyną kuriozalnych scen w końcówce meczu, który wcześniej układał się po myśli „Kolejorza”. Przed przerwą gole strzelili Ishak i Velde, dzięki którym gospodarze kontrolowali spotkanie do ostatniej minuty. W końcówce wychodzili z szybkimi kontrami, które jednak nie przyniosły podwyższenia rezultatu.

Zamiast wysokiego zwycięstwa Lecha, w ostatniej minucie doliczonego czasu gry Vikingur niespodziewanie strzelił gola, a w wynik 2-1 oznaczał dogrywkę. Trybuny zamilkły na chwilę, po czym kibice z „kotła” zaczęli szydzić ze swojej drużyny! Na szczęście Marchwiński szybko strzelił gola na 3-1, a goście nie mieli już sił, by odrobić stratę. Pod koniec dogrywki Afonso Sousa nie wykorzystał sytuacji sam na sam oraz rzutu karnego, ale nie pomylił się w trzeciej swojej sytuacji i wreszcie pokonał Ingvara Jónssona.