Mecz 26. kolejki PKO Ekstraklasy 2022/23

Niedziela, 02/04/2023 godz. 17:30

Stadion Miejski w Poznaniu

Wynik: 2-2

Gole: Jesper Karlström 26′, Mikael Ishak 65′ – Kamil Grosicki 45′ (k), Alexander Gorgon 63′

Widzów: 32 119

W dniu 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II Lech podejmował Pogoń Szczecin w meczu Ekstraklasy. 1 kwietnia 2005 roku podczas meczu tych drużyn stadion obiegła wieść o odejściu papieża. Wówczas w 39 minucie sędzia przerwał pojedynek przy stanie 1-0 dla szczecinian. W rzeczywistości Ojciec Święty zmarł następnego dnia, to Polacy pogrążyli się w żałobie już w trakcie rozgrywania meczu przy Bułgarskiej. Przerwane zawody zostały dokończone 27 kwietnia i wtedy Lech doprowadził do remisu 1-1 po bramce Damiana Nawrocika.

W meczu rozegranym osiemnaście lat później również padł remis. Dzięki temu bilans pojedynków między drużynami zatrzyma się na 27 zwycięstwach każdego z klubów i 28 remisach. „Kolejorz” jest znacznie bardziej utytułowanym klubem, a jednak spotkania z Pogonią zwykle były zacięte i o wyniku decydowały pojedyncze błędy zawodników.

Tym razem pomylił się kapitan Lecha, Mikael Ishak, który w 40 minucie nie strzelił rzutu karnego. Przed przerwą gospodarze mieli dużą przewagę na boisku i mogli prowadzić kilkoma bramkami. A jednak karny obroniony przez Stipicę odwrócił losy spotkania. W doliczonym czasie I połowy piłka odbiła się od ręki Murawskiego na granicy pola karnego, a gola z „jedenastki” strzelił Grosicki. Po przerwie błąd Bendarka wykorzystał Gorgon. Remis gospodarzom uratował Ishak, który wykorzystał dośrodkowanie w 65 minucie.