Mecz 11. kolejki PKO Ekstraklasy 2022/23

Sobota, 01/10/2022 godz. 17:30

Stadion Miejski w Poznaniu

Wynik: 0-0

Widzów: 35 410

Klasyk Ekstraklasy przynajmniej od dwóch dekad elektryzuje cały Poznań. Po okresie kilkuletniej dominacji Legii w lidze i pojedynkach przegrywanych przez zawodników „Kolejorza” w końcówkach meczów, poznaniacy czują potrzebę upokorzenia rywala przy Bułgarskiej. Zwłaszcza kibice mobilizują się na pojedynek ze stołeczną drużyną, zasiadając na trybunach w liczbie ponad 35 tysięcy. Dają upust swej antypatii w licznych okrzykach i przyśpiewkach.

Pół roku temu kroczący po Mistrzostwo Polski Lech zremisował z Legią 1-1 w spotkaniu obfitującym w emocje na boisku. Tym razem było nie mniej nerwowo, Legia zagrała jeszcze bardziej agresywnie i nastawiła się na obronę własnej bramki. Akcje gospodarzy przerywali licznymi faulami, stąd aż 7 żółtych kartek wręczonych legionistom przez sędziego Piotra Lasyka i wyrzucenie z boiska Jędrzejczyka w 80 minucie.

Lech zaatakował bardziej zdecydowanie w końcówce spotkania, jednak 19-letni bramkarz gości, Kacper Tobiasz, wyłapywał wszystkie dośrodkowania. Wyzywany przez kibiców z „Kotła” postanowił odmachnąć im rękoma z palcami ułożonymi w kształt „L”. Z trybuny poleciały na murawę plastikowe butelki z wodą i szklane „małpki”. Zrobiło się niebezpiecznie, a młody Tobiasz nie poprzestał na pojedynczym geście. Sędzia przerwał na chwilę mecz, a po wznowieniu zawodnicy „Kolejorza” stracili rytm i do końca meczu nie zdołali już zagrozić bramce legionistów. Po prawdzie był to słaby mecz obu drużyn, jednak wynik bardziej ucieszył Legię, która obroniła pozycję lidera tabeli Ekstraklasy przynajmniej do niedzieli.