Używanie symboli florystycznych przez drużyny narodowe jest charakterystyczne dla rugby. Anglicy są kojarzeni z różą, Szkoci z ostem, a Holendrzy – tulipanem, choć wszystkie te nacje mają w herbach lwa. Symbolem serbskiego rugby jest śliwka, ale sportowcy grają z dwugłowym orłem na piersiach. Rumunii poszli nawet dalej i na piersiach reprezentanci noszą liść dębu.
Dlatego uznaliśmy w zespole pracującym nad rebrandingiem, że kwiat daje zupełnie nowe możliwości budowania marki polskiego rugby, zarówno w kontekście polskich związków sportowych jak i międzynarodowym środowisku.
A jeśli kwiat, to tylko mak i jego głębia znaczeniowa! Po pierwsze powszechne i naturalne występowanie w polskim krajobrazie, po drugie miejsce w naszej historii i kulturze, po trzecie – czerwony kolor zgodny z barwami narodowymi.
Współpracę rozpoczęliśmy od analizy otoczenia Polskiego Związku Rugby oraz poszukania symboli, które umożliwią budowę nowoczesnej marki sportowej. Zwycięska koncepcja czerwonego maku została zaprezentowana w kilku wariantach rysunkowych, z których zamawiający wybrał finalny projekt.
Wybrany znak został zaadaptowany dla różnych wariantów nazw, m.in.: Polskie Rugby, Poland Rugby, Polski Związek Rugby, PZR oraz w wersjach pełnokolorowych, achromatycznych oraz inwersji. Reguły stosowania logo zostały opisane w księdze znaku.
Polski Związek Rugby
8 miesięcy