Przez lata pracy w zawodzie projektanta graficznego doświadczyłem wielu barier utrudniających rozwój brandingu sportowego w Polsce. Środowisko piłkarskie zwykło traktować estetykę jako kosztowny dodatek w funkcjonowaniu związków i klubów. Przez to rynek sportowy w Polsce został zalany marnej jakości znakami graficznymi, które były wyrysowane mniej profesjonalnie niż pierwowzory stworzone w sposób analogowy.
Druga dekada XXI wieku pokazała, że oprawa wizualna zawodów sportowych pełni coraz ważniejszą rolę w zainteresowaniu nim odbiorcy. A znak graficzny klubu sportowego nie jest już tylko herbem o mniej lub bardziej zagmatwanej kompozycji, ale wyróżnikiem jego marki. Stąd zrodził się mój pomysł na budowę strony internetowej, na której podzielę się ze środowiskiem sportowym własnymi doświadczeniami z zakresu projektowania znaków oraz identyfikacji wizualnej.
W celach promocji serwisu organizowałem liczne kampanie internetowe – na stronie oraz w mediach społecznościowych.
Na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, użytkownicy serwisu wybierali „Mistrzowski Znak 100-lecia”. W konkursie uczestniczyło 50 emblematów klubów, które sięgnęły conajmniej czterokrotnie po Mistrzostwo Polski (w dwóch dyscyplinach zespołowych) lub 8-krotnie w jednej.
Kampania „Retro Mundial” przypomniała 30 klubów istniejących na polskich ziemiach przed II wojną światową – niemieckich, żydowskich oraz polskich z Kresów Wschodnich.
Kampania „Kolej na kolejarzy” przybliżyła Czytelnikom wybrane znaki polskich klubów związanych przed laty z kolejami państwowymi.
W czasie batalii „Stal kontra Unia” użytkownicy serwisu wybierali najlepszy znak spośród klubów o takich nazwach.
Kolejną kampanią promującą mniej znane kluby była „Victoria kontra Olimpia”.
Na początku istnienia strony postanowiłem zainteresować internautów z największych polskich miast – wystartowałem z kampanią „Batalia miast”. W konkursie uczestniczyło 16 znaków klubów, które miały siedzibę na terenie Warszawy, Krakowa, Poznania lub Wrocławia.
Zainteresowaniem internautów cieszyły się także konkursy „Logo roku”, uświetniające pierwsze i drugie urodziny serwisu.
W pierwszej edycji konkursu Czytelnicy wybierali „Logo roku 2016” spośród 30 klubów, których znaki uzyskały najwyższą średnią ocen w pierwszym roku działalności serwisu.
W drugiej edycji uczestniczyło 20 klubów, a oprócz głosowania internautów, najlepsze znaki wybrali także eksperci ze świata dziennikarstwa i grafiki sportowej.
Oprócz budowania bazy aktualnych znaków polskich klubów sportowych oraz ich historycznych wersji, w serwisie publikowałem także autorskie propozycje.
Były wśród nich emblematy zaprojektowane dla klubów sportowych oraz autorskie wersje, stworzone w ramach serii „Jak to widzę”, dla celów promocyjnych strony.
Jednym z celów strony jest dotarcie do wszystkich historycznych znaków klubów, które kiedykolwiek zagrały w polskiej ekstraklasie.
Do tej pory odtworzyłem komplet znaków klubów przedwojennych, w przyszłości planuję wpisy o kolejnych edycjach rozgrywek.
Tematyka strony okazała się rozwojową niszą. Przy okazji rebrandingów globalnych klubów sportowych udzielałem wypowiedzi na prośbę licznych mediów. Opracowania historyczne udostępniłem do publikacji, m.in.: Encyklopedia Piłkarska FUJI, Historia Wisły Kraków, Historia Ruchu Chorzów, Monografia 70-lecia Śląska Wrocław, artykuł o historii herbu Lecha Poznań.
Projekt autorski
Od 2015 roku